Návštěvní kniha - Odpověď na příspěvek

Slavomír Leinweber 19.9 2019 (18:24:38)
V roce 30.výročí změn po roce 1989 je dobré připomenout,že bývalá rota pohraniční stráže,kterou si po roce 1968 Sovětská okupační armáda zabavila pro své účely špionáže,nebyla bezpečným místem pro občany nejen ašska.Objekt sloužil jako zázemí ubytovací pro vojsko,sloužící u radiolokátoru.Ten mapoval radiovou,leteckou a telefonní komunikaci na území NSR.Stanoviště radiolokační se nacházelo 1km od roty,severovýchodně od roty Pata.Místo chráněné od severu masivem Skalka nebylo označené.Stanoviště se skládalo ze tří mobilních zařízení. Vozy Zil 131 vybavené radiolokátorem,elektrocentrálou a štábní obytnou jednotkou pro obsluhu odposlechu.Pravidelně jste se mohli setkat podél silnice s vojáky se samopaly s ostrou municí.Objekt roty Pata byl přímo zásobený vozidly sovětské posádky.Tajně,v noci si jezdili pro masné výrobky do chebské masny,pekárny.Oproti Helsinské dohodě o demilitarizaci území se zde tzv.tajně prováděla výzvědná činnost.K tomuto účelu sloužilo i stanoviště na Hřebečné,kde sověti vyhodnocovali údaje.Až po roce 1989 se Na Patě dočkáváme opravdu mírového využití objektů v území ašského výběžku.Nezapomínejme na historii faktů o bývalé rotě ,,Na Patě".

Odpovídá: Daniel Lindenebrg - ředitel DOZP Pata
Dobrý den
Díky za informaci, když jsem začal v roce 2011 na Patě pracovat, tak jsem tomu ani nechtěl uvěřit, že tahle blízko státní hranice s NSR, byly Rusové.
Při přestavbě klidové místnosti na moji kancelář jsme pod polstrováním našli nápis v azbuce. Stavební dokumentace je také s části v azbuce a pozemky kde byly umístěné radiolokátory jsou stále v majetku kraje a ve správě naší příspěvkové organizace. Díky za připomenutí dost děsivé historie.
Jméno:*
Text:*
Kontrolní kód:  Kód   Opište kód:      
zpět
 
oddělovací čára

Počet návštěv:  377721|  ©2006 - 2015 DOZP Pata Hazlov tvorbawww.fotoas.cz