Cílová skupina projektu: Osoby se zdravotním postižením podle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách .
Projekt realizuje (příjemcem podpory) je: Karlovarský kraj
Podrobnosti k projektu na stránkách Karlovarského kraje více zde.
Transformace PATA Hazlov – Projekt vychází z projektu MPSV ČR - pilotní proces transformace pobytových zařízení a sociálních služeb, do kterého bylo zařazeno zařízení žadatele. Projekt úzce a plynule navazuje na projekt 'Investiční podpora procesu transformace Domova pro osoby se zdravotním postižením 'PATA' v Hazlově, příspěvková organizace, 1.etapa, část I. Předmětem tohoto navazujícího projektu bylo pořízení pozemků a výstavba dalších nemovitostí pro vytvoření skupinových domácností pro 3 x 6 uživatelů transformovaného Domova pro osoby se zdravotním postižením 'PATA' v Hazlově, příspěvková organizace.
V prostředí krásného lesoparku byli postaveny tři rodinné domky pro uživatele s vysokou mírou podpory. V jednom z domků je domácnost pro 6 dětských uživatelů. Všechny stavby jsou bezbariérové a umožňují poskytovat kompletní péči služby DOZP, včetně ošetřovatleské péče vlastním zdravotnickým personálem.
Činnosti v nové sociální službě mají za cíl podpořit aktivizaci klientů, která bude podporovat samostatnost v rámci jejich možností a rozvíjet jejich schopnosti a sociální dovednosti. Získané schopnosti uživatelů služby povedou k maximálnímu možnému začlenění do komunity a umožní jim prožít život v přirozeném sociálním prostředí.
Dalším cílem projektu bylo pořízení nového vybavení (zařízení) a následné převedení uživatelů sociálních služeb do nového rodinného domku. Podporovanou aktivitou projektu byla deinstitucionalizace sociálních služeb za účelem sociálního začleňování, cílem je umožnit uživateli sociálních služeb setrvání v přirozeném, běžném prostředí a jeho aktivní zapojení do společnosti
Lidé, kteří byli tímto projektem podpořeni, měli různé životní příběhy. Některé například opustila rodina, o jiné se rodina postarat nemohla. Nikdo v minulosti nebral ohledy na jejich životní příběhy, potřeby a přání. Projekt dal těmto lidem novou šanci. Děkujeme obcím, za jejich vstřícný přístup a děkujeme i hodným a tolerantním lidem, kteří je přijmou za sousedy nebo třeba spolupracovníky. Protože oni chtějí žít „normálně“.
Celkové způsobilé plánované výdaje projektu = 29 903 686 Kč
Na projekt byla poskytována finanční podpora z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu. 25 771 562 Kč, (86,2 % z celkových způsobilých výdajů).
Z prostředků Státního rozpočtu ČR. 4 132 124 Kč, (13,8 % z celkových způsobilých výdajů).
Zahájení projektu: 1. 11. 2012.
Ukončení projektu: 30. 6. 2015.