Napsali o nás

Klienti z Paty pomohli obci
30.10.2006 - Chebský deník

Hazlov - Nadšení a radost pociťovalo v pátek sedm klientů Ústavu sociální péče pro mentálně postižené Pata v Hazlově. Starosta obce je požádal o pomoc při úklidu parku naproti místní základní škole, a Paťáci mu vyšli vstříc. Práce jim totiž není cizí.
"Je to tady dost zaneřáděné, ale my to všechno zvládneme uklidit," komentoval čistotu parku klient Paty Ivan Rejka. "Hrabu zde listí, práce mě baví," řekl. "Rozbitými lahvemi, krabicemi od vína a plastovými lahvemi jsem už naplnila druhý koš, a to jsme teprve začali," řekla obyvatelka Paty Věra Malá.
Podle starosty Hazlova Josefa Týzla se letos jedná o čtvrtý úklid obce, na kterém se podíleli klienti z Paty. Mezi ústavem a obcí funguje vzájemná spolupráce. Když je potřeba v Hazlově uklidit veřejné prostranství, Paťáci rádi pomohou. Vedení obce jim naopak pomůže finančně nebo jiným způsobem.
"Mrzí mne, že se v některých lokalitách obce stále neudržuje pořádek," konstatoval starosta Hazlova. "Tři dny po úklidu je to tu opět znečištěné. S Patou máme vzájemnou dohodu. Půjčujeme jim například rekreační chatu ve Studánce u Aše, kde tráví několik dní. Na oplátku nám v objektu pomáhají, například s malováním a jednoduššími pracemi, které zvládají." Podle vychovatelky obslužné péče z Paty Miroslavy Rádlové přijelo do Hazlova pomoci šest mužů a jedna žena.
"Věra a kluci - Milan, Péťa, Jiří, Ivan, Čenda a Míra jsou lidi, kteří by mohli jít do světa," sdělila vychovatelka, která se také chopila práce a shrabovala listí. "Všichni jsou šikovní, ale bohužel neznají hodnotu peněz. Mohlo by se tak stát, že by je naráz všechny utratili, a pak by si nevěděli rady. Za práci umí vzít. Jsou rádi, že jsou mimo ústav. Že jsou venku, je pro ně zpestřením, stejně jako společná práce, která je skutečně baví," dodala.

Autor: Michaela Krechlerová  
Návrat zpět na seznam článků
 
oddělovací čára

Počet návštěv:  385029|  ©2006 - 2015 DOZP Pata Hazlov tvorbawww.fotoas.cz